Vytisknout

Uzavření manželství s cizincem

  

JAK UZAVŘÍT MANŽELSTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE?

Promyslete si místo a termín sňatku. Svatbu vždy plánujte několik měsíců dopředu, protože potřebujete čas na sehnání dokladů. Jděte osobně na kterýkoliv matriční úřad v ČR podle toho, kde chcete mít svatbu. Matriční úřad najdete na městském úřadě nebo na úřadě městské části.

 

1. Jaké doklady musíte přinést na matriku?

Cizinci s trvalým nebo dlouhodobým pobytem a občané jiných zemí EU potřebují:

 

2. Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství

Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství musejí mít i občané členských zemí Evropské unie.  Vysvědčení (doklad) o právní způsobilosti k uzavření manželství musí obsahovat:

Toto vysvědčení vám vydá domovský stát. Zeptejte se na ambasádě, zda vám pomůže s vystavením tohoto vysvědčení, nebo zda pro něj musíte odcestovat do domovského státu.

Pokud není některý z údajů napsaný ve vysvědčení, musí být doložen samostatným potvrzením (např. potvrzení o pobytu, osvědčení o státním občanství apod.).

Jestliže vám v obstarání potvrzení brání těžko překonatelná překážka a ze závažných důvodů ho nemůžete získat, můžete o tom učinit čestné prohlášení před konzulem na ambasádě svého domovského státu. U států, se kterými nemá ČR uzavřenu konzulární úmluvu, musí být podpis konzula legalizován českým Ministerstvem zahraničních věcí.

Vysvědčení nesmí být starší 6 měsíců.

 

3. Potvrzení o rodinném stavu a pobytu

Jestliže nemáte ve vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství uveden rodinný stav a údaj o místě trvalého pobytu, musíte si obstarat potvrzení o rodinném stavu a pobytu.

Toto potvrzení vydává domovský stát.

Zeptejte se na ambasádě, zda vám pomůže s vystavením tohoto potvrzení, nebo zda musíte pro něj odcestovat do domovského státu.

Potvrzení nesmí být starší 6 měsíců.

 

4. Potvrzení o oprávněnosti pobytu na území ČR

 

5. Další doklady, jestliže jste dříve byl ženatý nebo byla vdaná

Jste vdova/vdovec - váš manžel/ka zemřel/a: k dokladům přiložíte úmrtní list zemřelého manžela. Úmrtní list nemusíte přikládat, máte-li uvedeno ve vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, že jste vdova/vdovec.

Jste rozvedený/á - k dokladům přiložíte pravomocný rozsudek o rozvodu manželství. Rozsudek musí mít vyznačenou doložku o právní moci. Je-li to rozsudek zahraničního soudu, musí být ověřena jeho pravost (tzv. vyšší ověření - superlegalizace nebo Apostille, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak) a musí být přeložen do českého jazyka a překlad úředně ověřen.

Pokud jste se rozvedli v cizí zemi a jedním z manželů byl občan ČR, musíte požádat Nejvyšší soud ČR, aby rozsudek o rozvodu uznal za platný. Existují výjimky, kdy není třeba řízení před Nejvyšším soudem ČR: u rozsudků států, s kterými Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o mezinárodní právní pomoci, a u rozsudků států, které podepsaly Úmluvu o uznávání rozvodů a zrušení manželského soužití (součástí tzv. Haagské úmluvy).

 

6. Prominutí předložení dokladu

Ve výjimečných případech, když nemůžete získat nějaké doklady z domovského státu, můžete zkusit požádat matriční úřad o prominutí předložení dokladu.

Předložíte potvrzení nebo čestné prohlášení o tom, že získání dokladu brání těžko překonatelné překážky. Týká se zejména poživatelů mezinárodní ochrany.

Matrika posoudí žádost obvykle do 30 dnů.

 

7. Pro všechny doklady platí

 

8. Ověření pravosti dokladů

 

9. Domlouvání svatby na matrice

Pracovník matriky zkontroluje, jestli jsou vaše doklady kompletní.

Oba snoubenci se musejí osobně dostavit k ověření totožnosti a vyplnění dotazníku k uzavření manželství, s jehož vyplněním může pomoci pracovník matriky.

Domluvíte se na termínu, místě a dalších podrobnostech svatby.

 

10. Volba příjmení

Do dotazníku vyplníte i příjmení, které chcete používat po svatbě. Zároveň uvádíte, jaké příjmení budou mít vaše děti narozené v manželství. Jestli budete své příjmení měnit, je nutné po svatbě vyměnit cestovní doklad. Máte tyto možnosti:

 

11. Svatba na neobvyklém místě

Jestliže chcete uzavřít manželství na jiném místě než v oddávací místnosti radnice nebo obecního úřadu (například v přírodě, v nemocnici...), musíte na matrice požádat o povolení. Žádost si napíšete sami a podáte ji na matričním úřadě podle vybraného místa.

Žádost může vyřizovat pouze jeden ze snoubenců. Ten musí mít plnou moc od druhého snoubence. Podpis na plné moci nemusí být ověřen.

Aby vám matrika žádost schválila, musí být toto místo důstojné.

 

12. Když nemluvíte nebo nerozumíte česky

Musíte si pro svatební obřad zajistit soudního tlumočníka, a to buď sami, nebo ho doporučí pracovník matriky.

Tlumočník se dostaví před svatebním obřadem a prokáže svoji totožnost a oprávnění.

 

13. Jak probíhá svatební obřad? 

Dostavíte se se svědky a případně s tlumočníkem na místo svatby.

Pracovník matriky požádá o předložení dokladů totožnosti.

Podle českého práva je manželství trvalé společenství muže a ženy, hlavním účelem manželství je založení rodiny a řádná výchova dětí. Proto na úvod svatebního obřadu pracovník matriky představí snoubence oddávajícímu a přitom řekne, že "snoubencům nejsou známy okolnosti vylučující uzavření manželství, že navzájem znají svůj zdravotní stav a že zvážili úpravu budoucích majetkových vztahů, uspořádání budoucího bydlení a hmotné zajištění rodiny po uzavření manželství".

V závěru slavnostního proslovu se oddávající obou snoubenců zeptá, zda vstupují do manželství svobodně a dobrovolně. Vy odpovíte česky "ano", a to i v případě, že vám překládá tlumočník. Tím na sebe berete všechny závazky, které z manželství vyplývají.

Vy a svědci se podepisujete do knihy manželství.

 

ROZHODLI JSTE SE PRO CÍRKEVNÍ SŇATEK?

14. Co potřebujete předtím udělat?

 

15. Jaké budete platit poplatky? (platí pro civilní i církevní sňatek):

 

16. Co je potřeba udělat po svatbě?

 

17. Možnosti získat jiný pobyt po sňatku v ČR

Máte dlouhodobý pobyt a manžel/ka má dlouhodobý pobyt - stále budete mít dlouhodobý pobyt. Můžete ale změnit účel pobytu - dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny.

Máte dlouhodobý pobyt a manžel/ká má trvalý pobyt nebo udělený azyl - můžete žádat na OAMP MV ČR o dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny s cizincem s povoleným trvalým pobytem. Při tomto typu pobytu nepotřebujete k práci povolení k zaměstnání, ale nemáte přístup do veřejného zdravotního pojištění, pokud nejste zaměstnán u firmy se sídlem v ČR.

Máte dlouhodobý pobyt a manžel/ka je občan ČR nebo EU - můžete žádat na OAMP MV ČR o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana ČR/EU. O trvalý pobyt můžete žádat po uplynutí 2 let přechodného pobytu (pokud jste před sňatkem měl/a povolený dlouhodobý pobyt nejméně 1 rok, můžete žádat po 1 roce od sňatku).

Nemáte povolený pobyt a manžel/manželka je občan ČR nebo EU - můžete bezvízově pobývat v ČR max. 90 dnů. V této době podáte na OAMP MV ČR žádost o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana ČR/EU.

Nemáte povolený pobyt a manžel/manželka má dlouhodobý pobyt nebo trvalý pobyt - máte nárok na povolení dlouhodobého pobytu za účelem sloučení rodiny, ale musíte o něj požádat na ambasádě ČR ve svém státě. Lhůta na vyřízení žádosti je 270 dnů.

 

18. Svatba v zastoupení - ve velmi výjimečných případech

 

19. Co je ještě dobré vědět?

Muž a žena mají v manželství stejná práva a stejné povinnosti. Mají vzájemnou vyživovací povinnost, povinnost si pomáhat a společně pečovat o děti. Manželé rozhodují o záležitostech rodiny společně. V běžných záležitostech se mohou zastupovat a jednání jednoho manžela při obstarávání běžných záležitostí rodiny zavazuje oba manžely.

 

Jak je to se společným majetkem?

 

20. Registrované partnerství

Registrované partnerství je trvalé soužití dvou osob stejného pohlaví, které vzniká souhlasným prohlášením těchto osob o tom, že spolu vstupují do partnerství. Prohlášení se učiní před pracovníkem matriky. Pokud je nutná přítomnost tlumočníka, i on podepisuje protokol. Přítomnost svědků není nutná.

Alespoň jedna z osob vstupujících do registrovaného partnerství musí být státním občanem ČR, oba partneři musejí být starší 18 let a nesmějí mít trvající manželství nebo registrované partnerství ani v cizí zemi.

Kontaktujte matriční úřad v kraji podle místa trvalého bydliště svého nebo partnera/partnerky. /Pozor: Není to kterýkoli matriční úřad, ale pouze 14 matričních úřadů v celé ČR./

Není-li žádný z partnerů přihlášen k trvalému pobytu na území ČR, je příslušným matričním úřadem Úřad městské části Brno-střed.

Potřebujete podobné doklady jako k uzavření manželství:

 

Seznam matričních úřadů najdete na: https://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0054

Přehled hlavních dvoustranných smluv o mezinárodní právní pomoci je na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR: https://www.justice.cz/web/msp/dvoustranne-smlouvy

Přehled signatářských států Haagské úmluvy najdete např. zde: http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.status&cid=41

Podrobnosti najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/uzavreni-manzelstvi-statniho-obcana-ceske-republiky-s-cizincem-na-uzemi-ceske-republiky.aspx

 

Vytisknout