Rodný kraj na festivalu Jeden svět

Kdo jsou Demian, Daniel, Sonia, Veronika a Jaroslav?

‍Srdečně Vás zveme na dokumentární film Rodný kraj, který bude uveden v rámci festivalu Jeden svět.Rodný kraj pozvánka kompletní IG s QR

Je to jedno, kde se cítit osaměle…“ Demian, Daniel, Veronika, Sonia a Jaroslav jsou mladí hrdinové ukrajinského a ruského původu, které osud zavedl do Česka.

Režisérka Širín Nafariehová víc než rok sledovala jejich cesty. Jak vypadá jejich běžný den? Jak do jejich plánů zasáhla válka na Ukrajině? Našli tady po roce nový domov?

A komu postaví sochu na Václaváku?

Více o filmu najdete na webu festivalu Jeden svět.

 

Časosběrný dokument zblízka sleduje cestu pěti mladých lidí z Ruska a Ukrajiny k začlenění do české společnosti. Jak se dokážou adaptovat? A jak je nová země přijme?

Demjan, Danylo, Jaroslav, Soňa a Veronika pocházejí ze dvou znesvářených východoevropských států. Osud je přivedl do jedné třídy v pražském Centru pro integraci cizinců. Všichni se snaží porozumět zdejšímu jazyku, kultuře, prostředí, ale také nevraživosti české společnosti vůči lidem, jejichž mateřštinou je ruština či ukrajinština. Režisérka přes rok sledovala, jak se pětice dospívajících snaží začlenit do vzdělávacího systému, pracovního procesu i kolektivu, zatímco jejich mysl kromě školy, basketbalu či výtvarné tvorby zaměstnávají obavy o domov a blízké. Z portrétů každodennosti a postřehů i vtipných glos protagonistů*ek se postupně skládá výpověď o hledání zázemí v destabilizovaném světě. (zdroj: jedensvet.cz) 

 

‍Podívejte se na trailer k Rodnému kraji (Youtube.com):

Rodný kraj bude mít na Jednom světě celkem 3 projekce:

  • 20. 3. od 20:30 kino Ponrepo (premiéra a diskuze po filmu)
  • 23. 3. od 18:00 kino Atlas
  • 26. 3. od 18:30 kino Světozor (diskuze po filmu)

Vstupenky na jednotlivé projekce je možné zakoupit také přes web Jednoho světa.