10 let CIC v Libereckém kraji
V Liberci jsme už 10 let. Oslavme to spolu!
JAK TO VZNIKLO?
CO CIC DĚLÁ?
NAPSALI O NÁS.
POTKEJME SE SPOLU.
ZAPOJTE SE.
Jak to vzniklo?
CIC jako občanské sdružení existoval v Praze už od roku 2003 (od r. 2013 jako obecně prospěšná společnost), a po Kolíně a Mladé Boleslavi přišel nápad založit pobočku v Liberci. Co k tomu vedlo? Zejména vyhodnocení, že komplexní nabídka sociálních služeb pro specifickou skupinu – cizinci na Liberecku chybí.
Na Liberecko přichází tzv. ekonomičtí migranti z Polska či Německa, kteří nalézají pracovní příležitosti ve zdejších četných průmyslových zónách. Na Českolipsku se zase vyskytuje početná mongolská komunita. Klienti z Libereckého kraje se obraceli na nás obraceli do Prahy či Středočeského kraje, a tak jsme jim zkusili jít naproti.
Na jaře roku 2014 jsme v Moskevské ulici v Liberci začali poskytovat poradenství pro cizince v prostorách pronajatých arménským občanským sdružením Forendors. Tomu předcházelo navázání spolupráce s Krajským úřadem, kde jsme vstoupili do Komise Rady Libereckého Kraje pro národnostní menšiny a cizince.
Od začátku působení v Libereckém kraji CIC poskytuje odborné sociální poradnství cizincům ve všech oblastech života, kurzy češtiny pro děti a dospělé a s ukotvením sociálně aktivizační služby Hermiona též podporu pro rodiny a práci s dětmi s odlišným mateřským jazykem. V následujících letech se CIC stěhuje do vlastních prostor a také absolvuje inspekci kvality sociálních služeb, a to s vynikajícím výsledkem. Od roku 2020 jsme pravidelně k dispozici na poradenském místě v Jablonci nad Nisou.
V regionu spolupracujeme dlouhodobě s Krajským úřadem Libereckého kraje, díky jehož podpoře nabízíme kurzy češtiny a další integrační aktivity. Za podporu sociálních služeb vděčíme též městům Liberec a Jablonec nad Nisou. Významným partnerem pro nás v letošním roce byla též Nadace Via, díky níž jsme mohli nabízet ukrajinským uprchlíkům kurz češtiny s podporou orientace na trhu práce.
Co CIC dělá?
V současnosti v Libereckém kraji poskytujeme odborné sociální poradenství a sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi. Nabízíme kurzy češtiny pro dospělé i děti, volnočasové aktivity, doučování a mentoring. V rámci našeho programu dalšího vzdělávání podporujeme také školy a pedagogy v regionu, nabízíme školení, vlastní výukové materiály či individuální podporu.
Potřebujete poradit? Jsme tu pro vás. Na pobočce v Liberci vás uvítá její vedoucí a integrační pracovnice Šárka, sociální pracovník Vláďa a nově také sociální pracovnice pro rodiny s dětmi Jana. V Jablonci n. Nisou vám každou středu bude k dispozici Vláďa.
A s čím můžeme pomoct? „Nejčastěji řešíme dotazy týkající se pobytu, třeba jeho prodloužení, otázky k pojištění, bydlení, zdravotnictví. Poslední dobou se klienti hodně ptají na nostrifikaci diplomů a celkově se témata stáčí více k trhu práce a pracovně-právním otázkám. Chceme klientům pomoci, aby se na trhu práce uchytili v tom oboru, v němž mají zkušenosti. To je přínosné pro ně, i pro českou společnost,“ říká Vláďa. Rodiče pak často řeší témata spojená s přijímacími zkouškami či školní docházkou. „Můžeme pomoct v komunikaci se školou nebo s doučováním, pokud je pro dítě adaptace složitá,“ dodává Šárka.
Nezbytná součást integrace do společnosti je samozřejmě znalost jazyka. Pravidelně otevíráme kurzy češtiny pro děti, dospělé nebo rodinné kurzy pro děti i rodiče. Naprostá většina lektorů a lektorek CIC prošla speciálním Kurzem lektorských dovedností (KLD). Ten vznikl přímo v CIC a metodika získala Evropskou cenu Label. Pro metodiku je signifikantní zejména výuka bez zprostředkovacího jazyka, díky které spolu mohou studovat studenti bez ohledu na mateřský jazyk a také zaměření na praktické využití látky z lekcí.
Organizujeme také různé volnočasové akce zejména rodinného charakteru, které mají za cíl propojit cizince a Čechy a také seznámit rodiny klientů s novým prostředím a možnostmi trávení volného času (výlety po okolí, sportovní a kulturní aktivity, hry pro děti apod.). Se životem v české společnosti jsme za celou dobu pomohli asi dvěma tisícovkám cizinců z celého světa, pro které se Liberecký kraj stal novým domovem.Také jsme zde zorganizovali desítky kurzů češtiny pro děti i pro dospělé.
Napsali o nás.
CIC pomáhá v našem kraji celou dekádu. Jablonecký měsíčník, 9/24, s. 20
Jablonec přitahuje cizince z celého světa. Jablonecký měsíčník, 12/23, s. 20
Centrum pro integraci cizinců vydalo druhý díl učebnice Česky raz dva 2 pro žáky – cizince. www.edulk.cz
Rodiny cizinců v Libereckém kraji. Rodinám, 3/2021, s. 12-14
Hosté v naší zemi. Regionální dobrovolnické centrum Libereckého kraje.
Nepálci (a jiní cizinci) v Jablonci. Jablonecký měsíčník, 7-8/19, s. 8
Poradna pro cizince v Liberci. Liberecký zpravodaj 1/15, s. 9.
Potkejme se spolu.
Zajímá vás víc o tom, co děláme? Během podzimu se můžeme potkat na několika akcích:
Drakiáda a oslava 10 let CIC v Liberci – Akce je z důvodu špatné předpovědi zrušena! 🌧 Pro aktuální informace sledujte naše webové stránky.
Srdečně zveme všechny klienty, studenty a další přátelé CIC, rodiče i děti na oslavu narozenin!
Jak narozeniny oslavíme? Na Drakiádě! Budeme pouštět draky a sami také zkusíme vyrobit jednoho speciálního, narozeninového draka.
Uděláme si táborák, budeme opékat špekáčky, povídat si a slavit narozeniny.
Registrace: https://forms.office.com/e/uBVAAufaT0
Kdy: čtvrtek 26. 9. 2024 od 16:00
Kde: Kostel panny Marie U obrázku, Liberec (odkaz na mapu zde)
Kde se sejdeme: 16:00, zastávka autobusu Blanická (autobus č. 18 v 15:45 ze zastávky Fugnerova)
S sebou: vlastní létací drak, něco na opečení na ohni (špekáčky, chleba, kukuřice..)
Labyrint emigrace a ráj srdce (beseda s psycholožkou)
Zveme vás na besedu, která se uskuteční v rámci Týdne sociálních služeb v Jablonci nad Nisou.
S ukrajinskou psycholožkou Katerynou Chubko si budeme povídat o zkušenosti s emigrací.
Jaký je pro migranty a uprchlíky život v jiné zemi? Jaké různé zkušenosti mají se začleňováním do české společnosti? A zvažují návrat zpět domů, do rodné země?
Zapojte se také a sdílejte svoji zkušenost!
Beseda proběhne v ukrajinštině.
Kdy: středa 9. 10. 2024 od 16:00
Kde: Spolkový dům Jablonec nad Nisou (malý sál), Emilie Floriánové 1736/8
Запрошуємо вас на бесіду, яка відбудеться в рамках Тижня соціальних послуг у Jablonci nad Nisou.
З українською психологинею Катериною Чубко ми будемо говорити про досвід еміграції.
Яким є життя для мігрантів і біженців в іншій країні? Який різний досвід вони мають із інтеграцією в чеське суспільство? І чи розглядають вони повернення додому, на батьківщину?
Долучайтеся та діліться своїм досвідом!
Бесіда проходитиме українською мовою.
Коли: середа 9. 10. 2024 з 16:00
Де: Spolkový dům Jablonec nad Nisou (мала зала), Emilie Floriánové 1736/8
Zapojte se.
Chcete pomáhat migrantům, aby se v Česku cítili jako doma? Přidejte se k dobrovolníkům CIC!
Dětem pomůžete s adaptací na školu, s domácími úkoly nebo překonat strach z používání češtiny.
Dospělým pomůžete s nácvikem češtiny, s přípravou na zkoušky nebo s orientací v novém prostředí.
Více o možnostech dobrovolnictví v CIC najdete tady.
Podpořte nás.
Abychom mohli i nadále komplexně podporovat cizince v integraci do české společnosti, potřebujeme vaši pomoc.
Díky vaší pomoci budeme moct lépe:
- zajišťovat psychologickou podporu pro rodiče, děti a teenagery;
- zajišťovat tlumočení a doprovody na úřady a do škol;
- organizovat nízkoprahové kurzy češtiny pro dospělé i děti;
- podporovat a koordinovat dobrovolníky.
Zajímá vás víc o tom, co v CIC, o. p. s. děláme? Podívejte se n náš web www.cicops.cz nebo nás sledujte na Facebooku či Instagramu. Můžete také odebírat náš newsletter.
Praha | Kolín | Mladá Boleslav | Kutná Hora | Liberec | Kladno | Hořovice | Mělník | Jablonec nad Nisou | Litoměřice | Nymburk