Výukové materiály pro děti „ČESKY RAZ DVA“

Představujeme náš nový soubor materiálů pro výuku dětí s odlišným mateřským jazykem!

Nabízíme zdarma ke stažení a vlastnímu vytisknutí materiály pro výuku češtiny pro děti s odlišným mateřským jazykem ČESKY RAZ DVA. Materiály byly vytvořeny z důvodu nestandardní situace velkého přílivu ukrajinských obyvatel a jsou zaměřeny na děti z Ukrajiny, nicméně je lze snadno aplikovat také na výuku dětí-cizinců jiných národností.

Materiály jsou určeny pro výuku dětí v přibližném věku od 7 do 12 let na úrovni úplných začátečníků a předpokládají, že děti již umí číst a psát.

Témata materiálů jsou uspořádána tak, aby se děti naučily základní slovní zásobu a praktické fráze včetně gramatických pravidel pro úroveň úplný začátečník. Témata jsou prezentována v rámci komunikačních situací, kde děti nabývají také znalost lingvoreálií a učí se, jak se v různých komunikačních situacích chovat.

 

Soubor materiálů Česky raz dva sestává ze tří částí:

 

česky raz dva pro dětiČesky raz dva: výukové materiály pro děti obsahuje fonetický úvod, 14 lekcí (kapitol) a gramatické shrnutí.

Každé téma obsahuje učební list a pracovní list. Učební listy jsou vytvořeny tak, aby se s nimi mohli učit i nejmenší z cílové skupiny. Využívají jednoduchý jazyk i metajazyk a slovní zásoba igramatická pravidla jsou zahrnuta v ilustrovaných komunikačních situacích, nejsou vysvětlována explicitně. Jako rozšíření lekcí o vysvětlení gramatických pravidel a utužení slovní zásoby byl pro starší děti vytvořen pracovní list. Je na zvážení vyučujícího, do jaké míry se rozhodne zapojit pracovní list do výuky. Je také možné jej dětem zadat za domácí úkol.

Česky raz dva: výukové materiály pro děti si stáhněte zde.

 

 Autorka: Andrea Halaštová

CIC, o. p. s. 2022

 

 

 

 

česky raz dva pro učiteleČesky raz dva: materiály pro učitele obsahuje v každé lekci metodickou podporu a pokyny pro učitele, učební list, list s rozšiřujícími gramatickými cvičeními a klíče ke gramatickým cvičením.

Ke každé lekci jsou také vytvořeny doprovodné aktivity a hry, které učitelé mohou zapojit do výuky. 

 

Česky raz dva: materiály pro učitele si stáhněte zde.

 

 

 

 Autorka: Andrea Halaštová

CIC, o. p. s. 2022

 

 

česky raz dva roz aktivity

Sešit Česky raz dva: rozšiřující aktivity k výuce obsahuje clkem 44 aktivit a her: 2 aktivity k fonetickému úvodu a následně 3 aktivity ke každé lekci.

Tyto doplňkové materiály k Česky raz dva lze volně kopírovat pro potřeby výuky.  Obsahují doprovodné aktivity, které může učitel využít k edukačním hrám. Vedle jazykově-vzdělávací funkce mají často aktivity také socializační charakter, děti se při nich seznamují a utužují vztahy. Návod, jak lze s jednotlivými materiály pracovat, učitelé najdou v metodické podpoře (Česky raz dva: výukové materiály s metodickou podporou). Velkou část z těchto materiálů lze také využít vícero způsoby, jedná se o adaptace běžně známých her jako je například domino, kvarteto apod.

Ke každé kapitole jsou vytvořeny tři doprovodné aktivity, jejichž grafické zpracování koresponduje s učebnicí. Pro snadnou orientaci jsou aktivity očíslované.

 

Česky raz dva: rozšiřující aktivity k výuce si stáhněte zde.

 

 Autorka: Andrea Halaštová

CIC, o. p. s. 2022

 

 

Soubor materiálů Česky raz dva si můžete také zdarma objednat na www.ucebniceproukrajinu.cz 

Nabídka platí dokonce srpna 2022 a to pro základní, střední a vysoké školy, subjekty realizující činnost adaptačních skupin, neformální jazykovou výuku nebo poskytující jiné služby ukrajinským uprchlíkům.

Snímek_obrazovky_2022-06-04_v 12.10.55.png

 

NOVINKA! BONUSOVÁ PŘÍLOHA ČESKY RAZ DVA:

 

Instrukce bonusová příloha

Česky raz dva: bonusová příloha jsou doplňující materiály, které jsme vytvořili na základě připomínek a potřeb učitelů a učitelek, kteří Česky raz dva již používali.

Tyto listy obsahují:
A) slovní zásobu na téma pomůcky, s nimiž děti v lekcích pracují
B) fráze a instrukce, které vyučující a děti často používají
C) seznam infoboxů z Česky raz dva s frázemi, které se dětem mohou hodit

 

 

Sešit Česky raz dva: bonusová příloha si stáhněte zde.

 

 Autorka: Andrea Halaštová

CIC, o. p. s. 2022

 

 

  

Praha - Další vzdělávání

tel.: +420 737 993 223

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 

 

Pedagogové nahled