Výukové materiály pro děti „ČESKY RAZ DVA“

Představujeme druhý díl učebnice Česky raz dva! Učebnice, extra aktivity i audionahrávky.

ČESKY RAZ DVA

Nabízíme zdarma ke stažení a vlastnímu vytisknutí materiály pro výuku češtiny pro děti s odlišným mateřským jazykem ČESKY RAZ DVA. Materiály byly vytvořeny z důvodu nestandardní situace příchodu množství ukrajinských obyvatel a jsou zaměřeny na děti z Ukrajiny, nicméně je lze snadno aplikovat také na výuku dětí-cizinců jiných národností.

Materiály jsou určeny pro výuku dětí v přibližném věku od 7 do 12 let na úrovni úplných začátečníků a předpokládají, že děti již umí číst a psát.

Témata materiálů jsou uspořádána tak, aby se děti naučily základní slovní zásobu a praktické fráze včetně gramatických pravidel pro úroveň úplný začátečník. Témata jsou prezentována v rámci komunikačních situací, kde děti nabývají také znalost lingvoreálií a učí se, jak se v různých komunikačních situacích chovat.

V lednu roku 2023 jsme na první sadu materiálů navázali druhým dílem: Česky raz dva 2.

 

ČESKY RAZ DVA 2

Druhý díl materiálů Česky raz dva obsahuje učebnici pro děti, rozšiřující aktivity do výuky a audionahrávky k dialogům a textům z učebnice. Vše si můžete zdarma stáhnout níže:

Česky raz dva 2: výukové materiály pro děti  obsahuje 14 lekcí (kapitol), poslechy, gramatické shrnutí, vlastivědnou a přírodopisnou přílohu, klíč.


ČRD2 ucebnice titulkaČesky raz dva 2 bezprostředně navazuje na svůj první díl po jazykové i tematické stránce. Prohlubuje jazykové a sociokulturní kompetence žáků a posunuje znalost češtiny k úrovni A2. Materiály zahrnují také zeměpisné, přírodopisné, vlastivědné a dějepisné informace pro první stupeň. Nově jsou součástí druhého dílu i poslechy.

Struktura učebnice zůstává stejná: Každé téma obsahuje učební list a pracovní list. Učební listy jsou vytvořeny tak, aby se s nimi mohli učit i nejmenší z cílové skupiny. Využívají jednoduchý jazyk i metajazyk a slovní zásoba i gramatická pravidla jsou zahrnuta v ilustrovaných komunikačních situacích, nejsou vysvětlována explicitně. Jako rozšíření lekcí o vysvětlení gramatických pravidel a utužení slovní zásoby byl pro starší děti vytvořen pracovní list.

 

Česky raz dva 2: výukové materiály pro děti  – ke stažení zdarma zde 

Autorka: Andrea Halaštová

ISBN: 978-80-908603-3-9

CIC, o. p. s. 2023

 

 

ČRD2 materialy titulka

Česky raz dva 2: rozšiřující aktivity k výuce  obsahuje 3 aktivity ke každé lekci, tipy, jak s aktivitami pracovat, texty k poslechům a klíč.

Dohromady 44 aktivit může učitel využít k edukačním hrám, jejichž grafické zpracování koresponduje s učebnicí. Tyto doplňkové materiály lze volně kopírovat pro potřeby výuky. Vedle jazykově-vzdělávací funkce mají často aktivity také socializační charakter, děti se při nich seznamují a utužují vztahy. Velkou část z těchto materiálů můžete ovšem využít vícero způsoby, jedná se o adaptace běžně známých her, jako je například domino, kvarteto apod. Pro snadnou orientaci jsou aktivity očíslované.

 

 

Česky raz dva 2: rozšiřující aktivity k výuce ke stažení zdarma zde

Autorka: Andrea Halaštová

ISBN: 978-80-908603-4-6

CIC, o. p. s. 2023

 

 

 

poslechový materiál

ČESKY RAZ DVA 2 – POSLECHY

Zde najdete audionahrávky k dialogům a textům z učebnice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČESKY RAZ DVA 1

Soubor materiálů Česky raz dva sestává ze tří částí:

česky raz dva pro dětiČesky raz dva: výukové materiály pro děti obsahuje fonetický úvod, 14 lekcí (kapitol) a gramatické shrnutí.

Každé téma obsahuje učební list a pracovní list. Učební listy jsou vytvořeny tak, aby se s nimi mohli učit i nejmenší z cílové skupiny. Využívají jednoduchý jazyk i metajazyk a slovní zásoba igramatická pravidla jsou zahrnuta v ilustrovaných komunikačních situacích, nejsou vysvětlována explicitně. Jako rozšíření lekcí o vysvětlení gramatických pravidel a utužení slovní zásoby byl pro starší děti vytvořen pracovní list. Je na zvážení vyučujícího, do jaké míry se rozhodne zapojit pracovní list do výuky. Je také možné jej dětem zadat za domácí úkol.

 

Česky raz dva: výukové materiály pro děti si stáhněte zde.

Autorka: Andrea Halaštová

ISBN: 978-80-908603-0-8

CIC, o. p. s. 2022

 

 

 

česky raz dva pro učiteleČesky raz dva: materiály pro učitele obsahuje v každé lekci metodickou podporu a pokyny pro učitele, učební list, list s rozšiřujícími gramatickými cvičeními a klíče ke gramatickým cvičením.

Ke každé lekci jsou také vytvořeny doprovodné aktivity a hry, které učitelé mohou zapojit do výuky. 

 

 

 

Česky raz dva: materiály pro učitele si stáhněte zde.

Autorka: Andrea Halaštová

ISBN: 978-80-908603-1-5

CIC, o. p. s. 2022

 

 

česky raz dva roz aktivity

Sešit Česky raz dva: rozšiřující aktivity k výuce obsahuje clkem 44 aktivit a her: 2 aktivity k fonetickému úvodu a následně 3 aktivity ke každé lekci.

Tyto doplňkové materiály k Česky raz dva lze volně kopírovat pro potřeby výuky.  Obsahují doprovodné aktivity, které může učitel využít k edukačním hrám. Vedle jazykově-vzdělávací funkce mají často aktivity také socializační charakter, děti se při nich seznamují a utužují vztahy. Návod, jak lze s jednotlivými materiály pracovat, učitelé najdou v metodické podpoře (Česky raz dva: výukové materiály s metodickou podporou). Velkou část z těchto materiálů lze také využít vícero způsoby, jedná se o adaptace běžně známých her jako je například domino, kvarteto apod.

Ke každé kapitole jsou vytvořeny tři doprovodné aktivity, jejichž grafické zpracování koresponduje s učebnicí. Pro snadnou orientaci jsou aktivity očíslované.

 

Česky raz dva: rozšiřující aktivity k výuce si stáhněte zde.

Autorka: Andrea Halaštová

ISBN: 978-80-908603-2-2

CIC, o. p. s. 2022

 

 

 

Instrukce bonusová příloha

Česky raz dva: bonusová příloha jsou doplňující materiály, které jsme vytvořili na základě připomínek a potřeb učitelů a učitelek, kteří Česky raz dva již používali.

Tyto listy obsahují:
A) slovní zásobu na téma pomůcky, s nimiž děti v lekcích pracují
B) fráze a instrukce, které vyučující a děti často používají
C) seznam infoboxů z Česky raz dva s frázemi, které se dětem mohou hodit

 

 

Sešit Česky raz dva: bonusová příloha si stáhněte zde.

 

Autorka: Andrea Halaštová

CIC, o. p. s. 2022

 

 

Praha – další vzdělávání

Kontakt:

tel.: +420 737 993 223

e-mail: Esta dirección de correo electrónico está siendo protegida contra los robots de spam. Necesita tener JavaScript habilitado para poder verlo.